Главная/ Новости/ Башҡорт теле кѳнѳ айҡанлы Шәһит Хоҙайбирҙин йорт-музейында, шәжәрә тѳҙѳү нигеҙҙәрен ѳйрәнеү сараһы үткәрелә

2019 йылдыӊ 14 декабрендә, Башҡорт теле кѳнѳ айҡанлы Башҡортостан Республикаһы Милли музейыныӊ филиалы Шәһит Хоҙайбирҙин исемендәге йорт-музейында, «Шәжәрә төҙөү нигеҙҙәре» тип аталған мәҙәни-белем алыу программаһы сиктәрендә ҡатнашырға саҡыра. Сара башҡорт телендә алып барыла.

Программаныӊ төп темаһы «Бейеш тархан һәм уныӊ нәҫелдәре». Программаны алып барасаҡ Шәһит Хоҙайбирҙин исемендәге йорт-музейы мөдире, башҡорт шәжәрәләрен ѳйрәнеүсе тарихсы Ю.Ә. Минишев. Юнир Әйүп улы, үҙ фәнни эш тәжрибәһенән сығып, Бейеш тархан шәжәрәһе һәм уныӊ хәҙерге Башҡортостан, Һамар, Һарытау, Ырымбур өлкәләрендә көн күргән тоҡом-нәҫелдәре тураһында һөйләйәсәк. Тарихсы үҙенең сығышын яӊы табылған мәғлүмәт – документтар презентацияһы менән байытасаҡ.

Үткәреү ваҡыты: 14:00–15:30 сәғ.

Белешмәләр һәм сараға теркәлеү өсөн телефон: 8 (347) 272-65-43

Беҙҙеӊ адрес: Өфө ҡалаһы, Яӊы купер урамы, 20 һанлы йорт.

Электрон почта: mshhud_nmrb@mail.ru

В День башкирского языка в Доме-музее Шагита Худайбердина

научат основам составления родословной – шежере

В ближайшую субботу, 14 декабря 2019 года – в День башкирского языка Дом-музей Ш. А. Худайбердина – филиал Национального музея Республики Башкортостан предлагает жителям и гостям Уфы принять участие в культурно-образовательной программе «Основы составления шежере – родословной». Мероприятие пройдёт на башкирском языке.

Тема мероприятия: «Родословная Бииш-тархана и его потомки» («Бейеш тархан һәм уның нәҫеле»). Заведующий домом-музеем, исследователь башкирских родословий (шежере) Юнир Минишев расскажет о своей работе по составлению родословной Бииш-тархана и его потомках, которые проживают на территории современного Башкортостана, Саратовской, Самарской и Оренбургской области. Выступление будет сопровождаться презентацией новых документов, дополняющих родословную известного тархана.

Время проведения: с 14:00 до 15:30 часов.

Для участия в мероприятии просим предварительно записаться по телефону: 8 (347) 272-65-43

Адрес Дома-музея Ш. А. Худайбердина: г. Уфа, ул. Новомостовая, д.20.

Электронная почта: mshhud_nmrb@mail.ru